MW100 – Türkiye’nin En Büyük 100 Elektrik Üreticisi 2023

Danışmanlık firması Kearney’nin desteğiyle Enerji Günlüğü tarafından hazırlanan ‘MW 100 – Türkiye’nin En Büyük 100 Elektrik Üreticisi Araştırması’nın dördüncüsü bugün yayınlandı. 

Raporun tam metnini görüntülemek veya indirmek için tıklayın!

Enerji Günlüğü Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kara’nın moderatörlüğünde Kearney Türkiye Direktörü Onur Okutur, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB Başkanı İbrahim Erden, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, Enerji Günlüğü yazarlarından Nejat Tamzok ve Zafer Arıkan’ın da katıldığı canlı yayında 2022 yılının elektrik üretim rakamları ve rapordan veriler masaya yatırıldı. 

Türkiye’nin en büyük 100 elektrik üreticisini ortaya çıkaran araştırma, sektörün yatırımcı profili ile elektrik üretim kapasitesindeki kaynak dağılımını da ortaya koydu.

Click to view / download the complete report!

MW100 Türkiye Araştırması’na göre zirvede 21.254 MW’lik üretim kapasitesiyle kamu devi Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) yer alıyor. 3.969 MWe’lik kapasite ile ikinci sırada yer alan ENKA’yı, 3.727 MWe seviyesindeki kurulu gücü ile Alman E.ON ile Sabancı Grubu ortaklığı Enerjisa izliyor. 

MW100 Türkiye, elektrik üretim sektörünün kaynaklar bazındaki Top 10 oyuncularını da ortaya koydu. Kömür santrallerinde Eren Enerji, hidroelektrikte EÜAŞ, rüzgâr santrallerinde Polat Holding, jeotermalde Zorlu Enerji liste başı konumundalar.

spot_imgspot_img

Son Haberler

Power MBA dördüncü dönemi başladı

Sabancı Üniversitesi ile Enerjisa Üretim işbirliğiyle düzenlenen ve enerji sektörüne vizyoner yönetici yetiştirmeyi hedefleyen Power MBA’in 4. dönemi başladı.

Enda Enerji halka açılıyor

Enda Enerji Holding, 2030’da rüzgâr ve güneş yatırımlarıyla toplam 500 MW’lik kurulu güce ulaşmak için ihtiyaç duyacağı kaynağı toparlamak için halka açılıyor.

Aksa Doğalgaz’dan çocuklara çevre bilinci 

Aksa Doğalgaz, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü “Doğamızda Var” diyerek Hatay ve Malatya’daki çalışanları ve çocuklarıyla kutladı. 

Turkcell’den güneşe 240 milyon dolar yatırım

Dünyadaki ilk 8 operatör arasında yer alan Turkcell, hayata geçirdiği uygulamalarla 2050’de net sıfır şirket olmayı hedefliyor. 

Consus’un ilk çeyrek karı 12 milyon lira

Consus Enerji, 2024 yılının ilk 3 aylık döneminde 12 milyon lira net kar elde ettiğini duyurdu.
spot_imgspot_img