İçeriğe geç

MW100 – Türkiye’nin En Büyük 100 Elektrik Üreticisi 2023

Danışmanlık firması Kearney’nin desteğiyle Enerji Günlüğü tarafından hazırlanan ‘MW 100 – Türkiye’nin En Büyük 100 Elektrik Üreticisi Araştırması’nın dördüncüsü bugün yayınlandı. 

Raporun tam metnini görüntülemek veya indirmek için tıklayın!

Enerji Günlüğü Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kara’nın moderatörlüğünde Kearney Türkiye Direktörü Onur Okutur, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB Başkanı İbrahim Erden, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, Enerji Günlüğü yazarlarından Nejat Tamzok ve Zafer Arıkan’ın da katıldığı canlı yayında 2022 yılının elektrik üretim rakamları ve rapordan veriler masaya yatırıldı. 

Türkiye’nin en büyük 100 elektrik üreticisini ortaya çıkaran araştırma, sektörün yatırımcı profili ile elektrik üretim kapasitesindeki kaynak dağılımını da ortaya koydu.

Click to view / download the complete report!

MW100 Türkiye Araştırması’na göre zirvede 21.254 MW’lik üretim kapasitesiyle kamu devi Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) yer alıyor. 3.969 MWe’lik kapasite ile ikinci sırada yer alan ENKA’yı, 3.727 MWe seviyesindeki kurulu gücü ile Alman E.ON ile Sabancı Grubu ortaklığı Enerjisa izliyor. 

MW100 Türkiye, elektrik üretim sektörünün kaynaklar bazındaki Top 10 oyuncularını da ortaya koydu. Kömür santrallerinde Eren Enerji, hidroelektrikte EÜAŞ, rüzgâr santrallerinde Polat Holding, jeotermalde Zorlu Enerji liste başı konumundalar.