Cengiz Enerji Özbekistan gaz santralini devreye aldı

MW100 – Cengiz Holding’in grup şirketlerinden Cengiz Enerji, çeyrek asırlık tecrübesini yurt dışına taşıdı. 2021 yılında Özbekistan pazarına giren Cengiz Enerji, Taşkent ve Sirdaryo’da her biri 240 MW kurulu güce sahip iki doğal gaz çevrim santraliyle ülkenin enerji arz güvenliğine destek veriyor. Bu yıl yapımına başlanan Cizzak’taki 550 MW kurulu güce sahip üçüncü santral, 2026 yılının son çeyreğinde tamamlandığında, şirketin ülkedeki kurulu gücü de 1.030 MW’a ulaşacak.

TEK BİR SANTRAL 1,6 MİLYON HANEYE ELEKTRİK SAĞLAYABİLECEK

Özbekistan’ın şirketin yurt dışı yatırımlarının merkezi olduğunu ifade eden Cengiz Enerji Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eskiçırak, Türkiye’deki tecrübelerini aktardıkları ülkede üç yılda önemli bir elektrik üreticisi konumuna geldiklerini söyledi. İki yıl içinde tamamlanması planlanan Cizzak’taki yeni doğal gaz çevrim santraliyle ilgili bilgi veren Eskiçırak, “7,5 hektarlık alana kurulan Cizzak’taki dev santralimiz tamamlandığında, Taşkent ve Sirdaryo’daki santrallerimizin toplamından daha büyük bir kurulu güce sahip olacak. Bu, yaklaşık 1,6 milyon hanenin tüketimine karşılık gelecek elektriği tek bir santralde üretebileceğimiz anlamına geliyor” diye konuştu. 

İş yaptıkları her bölgede yerel istihdama büyük önem verdiklerini belirten Eskiçırak, Özbekistan’da da çalışanların büyük çoğunluğunu Özbek vatandaşlarının oluşturduğunu kaydetti. 

‘YENİLENEBİLİR YATIRIM FIRSATLARINA DA BAKIYORUZ’

Özbekistan’ın önemli doğal gaz rezervlerine sahip bir ülke olduğunu ifade eden Eskiçırak, toplam enerji tüketiminin %84’ünün doğal gazla karşılandığını söyledi. Elektrik üretiminde de doğal gazın en önemli hammadde olduğunu dile getiren Eskiçırak, “Ülkenin enerjide kurulu gücü 18.000 MW’ı aşmış durumda. İrili ufaklı 40 civarında enerji santrali bulunuyor. Bunun yarısı termik santral. Buna karşın yenilenebilir enerji yatırımları da çok hızlı bir şekilde artıyor. Özbekistan önümüzdeki dönem için sadece yenilenebilir kaynaklı 7 GW’ın üzerinde bir enerji kapasitesi planlıyor. Bunun 2,6 GW’ı şu anda yapım aşamasında. Biz de ülkenin artık önemli elektrik üreticilerinden biri olarak yenilenebilir enerji tarafında da yatırımlar yapmak istiyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE ROTA YENİLENEBİLİR

Türkiye’deki faaliyetlerini son beş yılda tamamen yenilenebilir kaynaklı üretime çevirdiklerini dile getiren Eskiçırak, bu alanda ülkedeki ilklere imza atmayı sürdürmek istediklerini söyledi. Türkiye’de hidroelektrik santral (HES) ve güneş enerji santralden (GES) oluşan ilk hibrit enerji santralini kurduklarını anlatan Eskiçırak, “Hibrit enerji santrallerine şu anda rüzgar ve güneş kaynaklı yatırımlarımızla devam ediyoruz. Yine tamamlandığı dönemin en verimli doğal gaz enerji santralini Samsun’da kurduk. Bu ilklere yenilerini eklemek ve Türkiye’de sektöre öncülük etmek için çalışmalarımız sürüyor. Bu kapsamda Edirne Gökçetepe’de yapmayı planladığımız rüzgar enerji santrallerimiz (RES) için kuş radarı kurma planımız var. 10 kilometreye kadar uzaktaki kuşları tespit edebilen radarlar, santralin izleme ve kontrol sistemine (SCADA) entegre edilebiliyor ve gerektiğinde otomatik olarak türbinleri durduruyor. Türkiye’de ilk kez yapılacak bu kuş radarlarını umuyorum ki en kısa zamanda hayata geçireceğiz ve yeni yatırımlarımıza da entegre edeceğiz” dedi. Yenilenebilir kaynaklı yatırımlar için yurt dışındaki fırsatları değerlendirdiklerinin altını çizen Eskiçırak, önceliklerinin Türk Cumhuriyetleri olduğunu da sözlerine ekledi.

spot_imgspot_img

Son Haberler

Power MBA dördüncü dönemi başladı

Sabancı Üniversitesi ile Enerjisa Üretim işbirliğiyle düzenlenen ve enerji sektörüne vizyoner yönetici yetiştirmeyi hedefleyen Power MBA’in 4. dönemi başladı.

Enda Enerji halka açılıyor

Enda Enerji Holding, 2030’da rüzgâr ve güneş yatırımlarıyla toplam 500 MW’lik kurulu güce ulaşmak için ihtiyaç duyacağı kaynağı toparlamak için halka açılıyor.

Aksa Doğalgaz’dan çocuklara çevre bilinci 

Aksa Doğalgaz, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü “Doğamızda Var” diyerek Hatay ve Malatya’daki çalışanları ve çocuklarıyla kutladı. 

Turkcell’den güneşe 240 milyon dolar yatırım

Dünyadaki ilk 8 operatör arasında yer alan Turkcell, hayata geçirdiği uygulamalarla 2050’de net sıfır şirket olmayı hedefliyor. 

Consus’un ilk çeyrek karı 12 milyon lira

Consus Enerji, 2024 yılının ilk 3 aylık döneminde 12 milyon lira net kar elde ettiğini duyurdu.
spot_imgspot_img