Kipaş, Aydın Germencik’te jeotermal kaynak arayacak

MW100 – Maren Maraş Elektrik, Aydın’ın Germencik ilçesinde kendisine ait J-552 işletme ruhsat numaralı alanda bir adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak. 

Aydın ili, Germencik ilçesi Çamköy Mahallesi J-552 (ER:3312018) Ruhsat Numaralı Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatı sahası içerisinde toplamda 2,7 hektarlık alanda ruhsat sahibi Maren Maraş Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından “Jeotermal Kaynak Arama” projesinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. 

Kipaş Holding Enerji Grubu şirketlerinden olan Maren Maraş Elektrik, proje için 9 milyon TL yatırım yapacak.Proje kapsamında bir adet lokasyonda sondaj çalışmaları yürütülecek. Planlanan sondaj en fazla 1600 metre derinlikte gerçekleştirilecek.

Yapılan sondaj ile yeraltının jeolojik ve tektoniği hakkında bilimsel veriler elde edilecek, jeotermal akışkanın kimyasal ve fiziksel özellikleri öğrenilecek. Elde edilen sıcaklık, debi vb. değerler sonucu kuyular Jeotermal Enerji Santralinde üretim veya re- enjeksiyon kuyusu olarak kullanılması değerlendirilecek. Elde edilen değerler sonucu jeotermal santral üretimi için istenilen verim elde edilmediği takdirde sondaj re-enjeksiyon kuyusu olarak değerlendirilecek.

Aydın – İzmir bölgelerinde faaliyet gösteren Maren Maraş Elektrik Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş’nin 7 adet Jeotermal Elektrik Üretim Tesisi bulunuyor. 

Enerji Günlüğü

spot_imgspot_img

Son Haberler

Power MBA dördüncü dönemi başladı

Sabancı Üniversitesi ile Enerjisa Üretim işbirliğiyle düzenlenen ve enerji sektörüne vizyoner yönetici yetiştirmeyi hedefleyen Power MBA’in 4. dönemi başladı.

Enda Enerji halka açılıyor

Enda Enerji Holding, 2030’da rüzgâr ve güneş yatırımlarıyla toplam 500 MW’lik kurulu güce ulaşmak için ihtiyaç duyacağı kaynağı toparlamak için halka açılıyor.

Aksa Doğalgaz’dan çocuklara çevre bilinci 

Aksa Doğalgaz, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü “Doğamızda Var” diyerek Hatay ve Malatya’daki çalışanları ve çocuklarıyla kutladı. 

Turkcell’den güneşe 240 milyon dolar yatırım

Dünyadaki ilk 8 operatör arasında yer alan Turkcell, hayata geçirdiği uygulamalarla 2050’de net sıfır şirket olmayı hedefliyor. 

Consus’un ilk çeyrek karı 12 milyon lira

Consus Enerji, 2024 yılının ilk 3 aylık döneminde 12 milyon lira net kar elde ettiğini duyurdu.
spot_imgspot_img